Lampa błyskowa w fotografii ślubnej


Lampa błyskowa w fotografii ślubnej
Van Niekerk Neil

Jak sam tytuł wskazuje, temat obowiązkowy dla tych, którzy wchodzą na wyższy level fotografii niż przysłowiowe pstrykanie kwiatków i robaczków.
Kwestia absolutnie oczywista bo przecież nie zawsze mamy do dyspozycji wspaniałą pogodą i doskonałe światło, a to przecież jest kwintesencją fotografii, decyduje ono nie tylko o charakterze fotografii ale w ogóle o fotografii lub jej braku!
Niby główne przesłanie poradnika jest czytelne (mianowicie pomysł łączenia światła zastanego i błyskowego) ale czuje się niestety pewien niedosyt jeśli chodzi o techniczne porady jak to przesłanie zrealizować.
Autor porusza kwestie kierunku, natężenia światła, rozmiaru jego źródła, niestety robi to pobieżnie i bez przykładów zastosowania tej wiedzy. Bardzo obrazowo opisuje za to synchronizację błysku i akcesoria do modelowania światła.
Większość fotografii (na marginesie doskonałych technicznie) jest dobrze opisana i zawiera drobne wskazówki, zdarzają się niestety także informacje niepełne, choćby zdjęcia "przed i po" ale bez wyjaśnienia jaką drogą autor doszedł do efektu finalnego. Element którego najbardziej brakuje mi w poradniku to schematy świetlenia. Autor pisze np. że odbił światło błyskowe od blendy ani pokazuje w jaki sposób. Dla początkującego fotografa to informacje bardzo istotne, zapanowanie nad światłem jest bowiem najważniejszych i najtrudniejszym zadaniem fotografującego. 
Na minus działa niestety fakt, że autor bazuje w tej książce na zdjęciach ślubnych (zgodnie z tytułem) ale treść niespecjalnie świadczy o konieczności takiego rozwiązania. Wydaje się to uzasadnione wyłącznie marketingiem.  Liczy że skusi większą liczbę czytelników mających nadzieję na karierę fotografa ślubnego? Książka spokojnie mogłaby nosić tytuł "Lampa błyskowa w fotografii", po prostu. Nieładny zabieg, ale cóż.
Pozycja została bardzo ładnie wydana, na świetnym papierze. Merytorycznie jednak nie powala, nazwałabym ją lekką lekturą na dobry początek zabawy ze światłem błyskowym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz